PUTOPIS KROZ UKRAJINU
Od početka otvorene ruske agresije na jednu suverenu evropsku državu – Ukrajinu, mi u Srbiji smo morali da se suočimo s manifestacijama negativnog nasleđa koje je u ovom društvu prisutno decenijama. Posebno onim koje proizlaze iz hronične nespremnosti našeg društva da se suoči s prošlošću i nespremnosti za rešavanje najvažnijih političkih i društvenih pitanja. Sve to je samim početkom Putinove ratne kampanje u Ukrajini izazvalo dramatičan porast podrške ruskoj okupaciji kao i zabrinjavajuće ispoljavanje fanatične putinofilije u Srbiji te novi talas povratka krajnje desnim teritorijalnim i identitetskim fetišima i zabludama koji su na našim prostorima po pravilu uvodili državu u nove konflikte i krvave ratove.
U Udruženju KROKODIL, svi naši članovi, prijatelji i simpatizeri bili smo od samog početka odlučni da idemo drugim i drugačijim putem rešeni da, u onoj meri u kojoj su nam to naše mogućnosti dozvoljavale, pomognemo ukrajinskim građanima zatečenim u dramatičnoj i često veoma tragičnoj realnosti rata i razaranja. Rešeni da saosećamo, pokažemo solidarnost i pružimo pomoć snažno verujući da je to jedan jedini ispravni put.
Od sakupljanja pomoći za Gradski perinatalni centar u Harkovu maja 2022. godine kom smo početkom juna prošle godine lično dopremili neonatalne respiratore i značajne količine drugih najhitnijih potrepština, preko posvećivanja naše rezidencije za pisce ukrajinskim književnim stvaraocima u egzilu do oslikavanja zida u blizini KROKODILovog Centra u međuvremenu višestruko vandalizovanim portretom kvintesencijalne ukrajinske pesnikinje Larise Petrivne Kosač, poznatije kao Lesja Ukrajinka, održavanja čitavog niza programa posvećenih deci i mladima izbeglim iz Ukrajine, književnosti, kulturi ali i društvenim i političkim pitanjima ove zemlje te otvaranja vrata našeg centra raznim formalnim i neformalnim organizacijama, skupinama i pojedincima koji su angažovani u okviru malog ali izuzetno šarolikog i rastućeg mirotvornog pokreta u Srbiji. Drugog marta 2023. krenuli smo na put ka istoku Ukrajine noseći malu ali važnu humanitarnu pomoć namenjenu Socijalnom centru u mestu Bliznjuki a time noseći i poruku ljubavi i solidarnosti od strane čak tri stotine četrdeset i pet naših građana. U povratku dopremili smo iz Kijeva četiri stotine naslova za prvu biblioteku na ukrajnskom jeziku u našoj zemlji koju je omogućila mala mreža srpskih izdavača. Želimo da verujemo da se stvari i u Srbiji iz dana u dana menjaju. Želimo da verujemo da i mi doprinosimo ovoj promeni. Želimo da verujemo u odgovornije, empatičnije i bolje društvo.
U tekstovima ispod pročitajte kako su naša putovanja u Ukrajinu izgledala. Hvala!