NEIGHBORS – na kafici kod komšije
festival, krokodil, jezici, region, pisci, prevodioci, knjizevnost, konferencija, debate,
3319
page-template-default,page,page-id-3319,bridge-core-3.0.5,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-29.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-27178

NEIGHBORS – na kafici kod komšije

eng / alb

UVOD

Komunikacija u sferi kulture i književnosti među zemljama koje su činile Jugoslaviju bila je jedna od prvih znakova normalizacije odnosa bivših repubika, još sredinom i krajem devedesetih godina prošlog veka. Isti kulturni prostor, nepostojanje jezičke barijere i slična iskustva omogućili su da ta komunikacija traje i danas, i da prostor zapadnog Balkana ili takozvana Jugosfera čine jednu od važnih kulturnih tačaka Evrope, makar kada govorimo o vaninstitucionalnoj umetnosti.

Književna komunikacija između Srbije i Kosova, s druge strane, bila je gotovo nepostojeća do pre nekoliko godina. Opterećena političkim i društvenim teretom, obeležena i jezičkom barijerom i nezainteresovanošću, ova komunikacija ostavljena je na raspolaganje pojedincima i malim izdavačima koji su pravili pionirske pokušaje prevođenja i predstavljanja i kosovske i srpske savremene književne scene (Izdavačka kuća Rende i zbirka pesama “Sloboda užasa” Dževdeta Bajraja 2000. godine, a zatim i KPZ Beton i sjajne antologije “Prištini s ljubavlju”, “Beogradu s ljubavlju”).

 

ZADATAK I NASTANAK PROJEKTA “NEIGHBORS”

Projekat NEIGHBORS ima upravo taj zadatak – predstavljanje i ojačavanje književne i kulturne saradnje između Srbije i Kosova. Na njemu zajednički rade udruženje KROKODIL iz Beograda, i Qendra Multimedia iz Prištine, uz pomoć i podršku Inicijative mladih za ljudska prava.

Projekat NEIGHBORS je nastao kao rezultat odlične saradnje ove dve organizacije na festivalu DO YOU READ ME? U Kosovskoj Mitrovici 2013. godine, i imaće više segmenata.

 

AKTIVNOSTI PROJEKTA NEIGHBORS

Projekat NEIGHBORS čine sledeće aktivnosti:

– gostovanje srpskih pisaca na festivalu Polip u Prištini od 16. do 18. maja 2014. godine
– gostovanje kosovskih autora na festivalu Krokodil u Beogradu od 12. do 14. juna 2014. godine
– rezidencijalni jednomesečni boravak tri kosovska pisca u Krokodilovoj Kući za pisce, tokom juna, jula i oktobra 2014 – Ervina Haljilji, Špetim Selmani i Arber Selmani.
– rezidencijalni jednomesečni boravak tri srpska pisca u Kući za pisce u Prištini – Tomislav Marković, Neda Radulović i Bojan Krivokapić.
– Studijske posete mlađih profesionalaca u sferi kulture i medija iz Srbije festivalu Polip u Prištini, kao i Dokufestu u Prizrenu, u saradnji s Inicijativom mladih za ljudska prava
– Studijske posete mlađih profesionalaca u sferi kulture i medija s Kosova festivalu Krokodil u Beogradu, kao i poseta Novom Sadu, u saradnji s Inicijativom mladih za ljudska prava.

CILJ I MISIJA PROJEKTA “NEIGHBORS”

NEIGBORS – na kafici kod komšije za svoj osnovni cilj ima upoznavanje publike u dve zemlje o savremenom književnom stvaralaštvu u Srbiji i na Kosovu, kao i upoznavanje i pospešivanje komunikacije između mladih ljudi koji rade u oblasti kulture i medija u obe zemlje.

Projekat finansira Evropska unija.

 

O NAMA

Qendra Multimedia (osnovana 2002. godine) je, sa preko sto kulturnih projekata ostvarenih na Kosovu i širom Evrope jedna od najaktivnijih organizacija u regionu, usredsređena pre svega na suvremeni teatar i dramaturgiju. Neki od dugoročnih projekata koje su organizovali su i Međunarodni književni festival Polip, Forum teatar na Kosovu, New Politics of Solidarity, RAE festival, a sarađuju i sa institucijama kulture, univerzitetima, umetničkim organizacijama širom sveta.

Udruženje KROKODIL postoji od 2009. godine i usmereno je na promovisanje savremene književnosti regiona i Evrope. Glavne aktivnosti su joj festival KROKODIL, na kom je za prethodnih pet godina nastupilo preko sto najznačajnijih pisaca bivše Jugoslavije, kao i rezidencijalni program Kuća za pisce, u kom treću godinu zaredom pružaju jednomesečne boravke piscima iz cele Evrope.

Inicijativa mladih za ljudska prava je regionalna mreža nevladinih organizacija koja ima programe na teritoriji Srbije, Kosova, Hrvatske, Crne Gore i Bosne i Hercegovine. Misija Inicijative je zaštita žrtava kršenja ljudskih prava, uspostavljanje novih veza u regionu među posleratnim generacijama i uključivanje mladih u proces tranzicione pravde, promovisanjem kazivanja istine o ratovima u bivšoj Jugoslaviji.

[bne_testimonials_slider]