20 Nov Audio snimak sa događaja O NASILJU I MANJKU EMPATIJE PREMA RODITELJIMA PREVREMENO ROĐENE DECE I ZNAČAJU PSIHOLOŠKE PODRŠKE
Roditeljima prevremeno rođene dece, dece sa dodatnim potrebama ili roditeljima dece sa posebnim potrebama, empatija i podrška okruženja su od krucijalne važnosti za stabilnost, jačinu i suočavanje sa različitim izazovima koji život ovih roditelja nosi. A njih ima mnogo: od medicinskih do administrativnih ali i emotivnih i psihofizičkih. Šta se dešava kada u Srbiji većina roditelja ne može da se pohvali da je doživela podršku? Čak suprotno, da se suočava i sa nasiljem od strane okruženja. Šta kada podrška izostaje, kako institucionalna, tako i društvena? Gde smo danas sa empatijom u Srbiji pogotovo prema najranjivijim grupama kojima je podrška najvažnija? O ovim a i o mnogim drugim pitanjima razgovarali smo prethodnog petka u KROKODILovom Centru obeležavajući Međunarodni dan prevremeno rođene dece, sa roditeljima prevremenaca a u formi grupe podrške koju je vodila psihološkinja Natalija Đondović, nekadašnja dugogodišnja saradnica Instituta za neonatologiju u Beogradu. Celokupan razgovor možete poslušati na našoj podkast platformi ovde:
U obeležavanju Svetskog dana prevremeno rođene dece učestvuju mnogobrojna udruženja roditelja, profesionalne organizacije, kompanije i pojedinici u celom svetu. Ovaj dan je od 2011. godine uvršten u kalendar Svetske zdravstvene organizacije kao dan podizanja svesti o svim izazovima sa kojima se susreću prevremeno rođene bebe i njihove porodice.
Jedna od deset beba rodi se pre vremena, širom sveta. Tako se svake godine pre vremena rodi 15 miliona beba. U Srbiji se godišnje rodi više od 4.000 takvih beba. Prevremen porođaj se definiše kao porođaj tri i više nedelja pre termina. Prevremeni porođaj je ozbiljan zdravstveni problem, a mnoge bebe izgube bitku za život. Bebe koje se rode pre vremena često imaju probleme sa disajnim putevima, sluhom, vidom, poteškoćama u razvoju. Bebe koje su na svet došle ranije, u proseku, provedu prvih 50 dana života u Institutu za neonatologiju.
Razgovor se realizuje u okviru projekta Zašto kažeš ljubav a misliš na rat? koji je podržala Ambasada Kraljevine Holandije u Beogradu kroz program MATRA.
photo creds Vanja Piroški