Уротници у Грачаници
festival, krokodil, jezici, region, pisci, prevodioci, knjizevnost, konferencija, debate,
26345
post-template-default,single,single-post,postid-26345,single-format-standard,bridge-core-3.0.5,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-29.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-27178

Уротници у Грачаници

Уротници у Грачаници

Сценско читање драмског текста „Уротници“ Игора Штикса и Владимира Арсенијевића, насталог по мотивима КРОКОДИЛове едиције „Заједничка читаоница“

Фоаје Дома културе Грачаница

Петак, 17. мај у 19:30

Режија: Борис Лијешевић

Читају: Светозар Цветковић, Исидора Минић, Дејан Дедић, Марко Грабеж

Шта се догоди када се, кршећи све законе простора и времена, сусретну Богдан, Борка, Мирко, Сем, Предраг, Светлана, Саша, Мирослав, Даша и Данило? И каква је њихова веза с писцима чија су презимена Богдановић, Павићевић, Ковач, Мехмединовић, Матвејевић, Слапшак, Хемон, Крлежа, Дрндић и Киш? У какву су то уроту они укључени? На какву нас акцију зову? На темељу текстова објављених у едицији „Заједничка читаоница“ настала је ова узбудљива мешавина гласова, језичка и уметничка полифонија која увјерљиво доказује да, иако смо се, данас затекли подељени у више различитих држава, а многи од нас и у расeјању, једни другима не представљамо странце. Јер, у књижевности нема пасоша и путовница. Споне које међу свима нама постоје, а које почивају на заједничкој друштвеној својини како језика тако и велике књижевне баштине, много су јаче од деструктивних сила које су у протеклих неколико деценија произвеле више зла него што смо икада могли замислити. О том злу се у „Уротницима“ говори, као и о уроти за неку другачију, бољу будућност. Књижевност у њој има кључно место, јер нам је имагинација данас важнија него икад пре. На авантуру, или можда боље пустоловину читања, откривања, спознавања и мишљења позвани су читатељице и читатељи, гледатељице и гледатељи, који говоре, користе, стварају и дишу заједнички језик и којима он једино и припада, ма где били. Ово је исказ жилавости оптимизма и чврстог уверења да ће споне на којима почива књижевна република на европском Југу живети и даље.
Унаточ и контра.

Пројекат Заједничка Читаоница Удружења КРОКОДИЛ подржан је од организације CCFD – Terre Solidaire.

Копродукција: My Balkans.

Програм је помогла Етно кућа “Улпијана” из Грачанице.