Otvaranje izložbe „Varšava–Marijupolj – gradovi ruševina, gradovi borbe, gradovi nade”
festival, krokodil, jezici, region, pisci, prevodioci, knjizevnost, konferencija, debate,
23682
post-template-default,single,single-post,postid-23682,single-format-standard,bridge-core-3.0.5,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-29.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-27178

Otvaranje izložbe „Varšava–Marijupolj – gradovi ruševina, gradovi borbe, gradovi nade”

Otvaranje izložbe „Varšava–Marijupolj – gradovi ruševina, gradovi borbe, gradovi nade”

Sreda, 5. april, 19 časova
KROKODILov Centar, Karađorđeva 43 (ulaz s Malih stepenica)

U sredu, 5. aprila s početkom od 19 časova u KROKODILovom Centru biće otvorena izložba „Varšava-Marijupolj – gradovi ruševina, gradovi borbe, gradovi nade”. Izložba predstavlja fotografije gradova koje su uništila dva totalitarizma: Varšave – sravnjene sa zemljom 1944. godine i Marijupolja – uništenog 2022. usled ruske agresije. Ova međunarodna izložba prikazuje surovost ratnih dejstava, koje – bez obzira na vremensku udaljenost – povezuju tragedija civila i vojnika, pljačka i uništavanje infrastrukture. Njen cilj je, između ostalog, da pokaže univerzalnu potrebu za slobodom za koju su se borili varšavski ustanici i za koju se sada bore Ukrajinci.
Ovom prilikom biće prikazan i dokumentarni film „Izbrisati narod” koji prikazuje uništavanje ukrajinskog kulturnog nasleđa od strane ruske vojske nakon početka agresije.
Tokom večeri predstaviće se Tetjana Pjankova, rezidentkinja KROKODILovog rezidencijalnog programa za književne stvaraoce iz Ukrajine.

Izložba „Varšava–Marijupolj – gradovi ruševina, gradovi borbe, gradovi nade“ nastala je na inicijativu potpredsednice Sejma Republike Poljske Malgožate Gosjevske i predsednika Vrhovnog saveta Ukrajine Ruslana Stefanjčuka. Suorganizatori projekta su zamenik premijera i ministar nacionalne odbrane Marijuš Blaščak i šef Kancelarije za ratne veterane i žrtve represije Jan Juzef Kaspšik. Postavka se sastoji od šesnaest naporednih prikaza ratom razorene Varšave i Marijupolja ili mesta pored Kijeva uništenih tokom ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine.

Izložba se realizuje u saradnji s Ambasadom Republike Poljske u Srbiji.